Konsekwencje nowej regulacji dotyczącej zawartości siarki w paliwie okrętowym na morzu
sektor transportu w regionie Morza Bałtyckiego

Spread the love

Wstęp

Raport został przygotowany na podstawie prezentacji na targach Trans Baltic i Baltic Seminarium Organizacji Portowej – „Wpływ przepisów IMO na przyszły schemat przepływ ładunków na Bałtyku”, która odbyła się 15 czerwca 2012 r. w Helsinkach. Ważnym źródłem Informacje i dane były również badaniami oceniającymi wpływ nowych przepisów IMO w sprawie limitów siarki w paliwie statkowym w sektorze transportu morskiego w SECA.


W październiku 2008 r. Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) przyjęła zmiany do:
Załącznik VI do Konwencji MARPOL, który między innymi zaostrzył wymagania dotyczące dopuszczalne limity siarki w paliwach okrętowych. Dwa zestawy wymagań dotyczących emisji i jakości paliwa są zdefiniowane w załączniku VI: (1) wymagania ogólne, oraz (2) bardziej rygorystyczne wymagania ma zastosowanie do statków w obszarach kontroli emisji siarki (SECA). Morze Bałtyckie jest objęte SECA obszar, na którym od 1 lipca 2010 r. maksymalny limit siarki został obniżony do 1,00%, (z 1,50%), natomiast od 1 stycznia 2015 r. zawartość siarki w paliwie statków musi być poniżej 0,1%.


Nowe przepisy wzbudziły duże zaniepokojenie w krajach położonych nad Bałtykiem. Seria badania zostały niedawno przeprowadzone przez różne organizacje w celu oceny konsekwencji nowe normy dotyczące siarki dla przemysłu żeglugowego i innych zainteresowanych stron. Jest super obawy, że nowe rozporządzenie IMO doprowadzi do wzrostu kosztów transportu morskiego. Istotne wzrost kosztów transportu drogą morską w wyniku stosowania droższego taniego paliwo siarkowe (MGO) może drastycznie obniżyć konkurencyjność transportu morskiego i oznaczać, że w wielu przypadkach żegluga bliskiego zasięgu nie będzie opłacalna. Może to prowadzić do pewnego stopnia do modalnego przesunięcia wstecznego z morza na drogę, a nawet do zmiany kierunków przepływów logistycznych w Europa w celu uniknięcia SECA. Przejście na MGO to nie jedyna możliwość poznania nowych przepisy prawne. Opracowywane są dwa inne rozwiązania: skrubery i LNG jako paliwo dla statków.
Jednak opracowanie takich rozwiązań będzie wiązało się z jednoczesnym rozwojem specjalistyczne obiekty w portach.

Generalnie nowe przepisy środowiskowe są dużym wyzwaniem nie tylko dla żeglugi przemysłu, ale także do portów w regionie Morza Bałtyckiego. Raport przedstawia najważniejsze konsekwencje dla sektora transportu morskiego na Morzu Bałtyckim wynikające z: nadchodzące zasady.